Nomos Glashütte - 713
713 Club Campus 36 Blue Purple
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 713 (aka: 713) |
| Name: | 713 Club Campus 36 Blue Purple |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Purple |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Campus 713 was introduced in 2022. This watch has a case of 36.00mm housing the hand-wound caliber Alpha, and an Purple dial.