Nomos Glashütte - 724
724 Club Campus 38 Endless Blue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 724 (aka: 724) |
| Name: | 724 Club Campus 38 Endless Blue |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Campus 724 was introduced in 2024. This watch has a case of 38.50mm housing the hand-wound caliber Alpha, and an Blue dial.