Nomos Glashütte - 727
727 Club Campus 38 Absolute Gray
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 727 (aka: 727) |
| Name: | 727 Club Campus 38 Absolute Gray |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Campus 727 was introduced in 2021. This watch has a case of 38.50mm housing the hand-wound caliber Alpha, and a Grey dial.