Nomos Glashütte - 733
733 Club Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 733 (aka: 733) |
| Name: | 733 Club Datum |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
With the patented NOMOS date mechanism, Club Datum is a blessing for forgetful types. At work in this watch—a function larger than the version without a date indicator—is the reliable NOMOS Beta caliber, while the red inlaid hands display the time on the white silver-plated dial. Reference 733 has a see-through case back; reference 731 is similar though fitted with a stainless steel back.