Nomos Glashütte - 733.S6
733.S6 Club Date 38 Limited Edition for Hodinkee / Terracotta
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 733.S6 (aka: 733S6) |
| Name: | 733.S6 Club Date 38 Limited Edition for Hodinkee / Terracotta |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Red |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Date 38 733.S6 is a limited edition of 75 pieces created as part of a New York-themed series created for Hodinkee. In this version, the dial is Red.