Nomos Glashütte - 734
734 Club Datum Dunkel Glasboden
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 734 (aka: 734) |
| Name: | 734 Club Datum Dunkel Glasboden |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Datum Dunkel features a stainless steel case of 38.5mm, paired with a dark grey dial. On the ref. 734 the case back is open, while it is closed with the ref. 732.