Nomos Glashütte - 735.S3
735.S3 Club Campus 38 For Pride – Sunlight
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 735.S3 (aka: 735S3) |
| Name: | 735.S3 Club Campus 38 For Pride – Sunlight |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 22 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Campus 38 For Pride series was launched as a collaboration between NOMOS and Cool Hunting in 2020. Based on the template provided by the Club Campus 735, the series consists of six different watches, each in one of the colors of the rainbow flag, each limited to 22 pieces. Reference 735.S3 shown here has a Yellow dial.