Nomos Glashütte - 736
736 Club Campus 38 Nacht
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 736 (aka: 736) |
| Name: | 736 Club Campus 38 Nacht |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Nomos Club Campus series was introduced in 2017. Powered by caliber Alpha, it features a case in either 36 or 38.5mm paired with a dial with a mix of Roman and Arabic numerals: the so-called 'California' dial. The closed case back can be engraved with a personal text - a feature that is included in the price. The Nomos Club Campus 7365 has the 38.5mm case and a dark ('Nacht' for 'night') dial.