Nomos Glashütte - 736.S2
736.S2 Club Campus 38 National Breast Cancer Foundation
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 736.S2 (aka: 736S2) |
| Name: | 736.S2 Club Campus 38 National Breast Cancer Foundation |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NNomos Club Campus NBCF are two new Club Campus models created by a collaboration between Timeless Luxury Watches of Texas and the NBCF (National Breast Cancer Foundation), an organization dedicated to providing help to people affected by breast cancer. TIt features a pink seconds hand, and rather than “Made in Germany,” it now reads “Have Hope.”