Nomos Glashütte - 737.S3
737.S3 Club 48 for Brinker's Jewelers
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 737.S3 (aka: 737S3) |
| Name: | 737.S3 Club 48 for Brinker's Jewelers |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club 48 reference 737.S3 was introduced as a limited edition in celebration of Brinker's Jewelers 48th anniversary in 2020. It features a stainless steel case with a novel -for NOMOS- matte finish, and a matte grey dial with blue and orange accents.