Nomos Glashütte - 737.S4
737.S4 Club 49 for Brinker's Jewelers
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 737.S4 (aka: 737S4) |
| Name: | 737.S4 Club 49 for Brinker's Jewelers |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club 49 reference 737.S4 was introduced as a limited edition in celebration of Brinker's Jewelers 49th anniversary in 2021. It features a stainless steel case with a matte finish, and a matte green dial.