Nomos Glashütte - 737.S5
737.S5 Club 50 for Brinker's Jewelers
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 737.S5 (aka: 737S5) |
| Name: | 737.S5 Club 50 for Brinker's Jewelers |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club 737.S5 is a limited edition created in celebration of the 50th anniversary of Brinker's Jewelers.