Nomos Glashütte - 738.S1
738.S1 Club Campus 38 Amsterdam
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 738.S1 (aka: 738S1) |
| Name: | 738.S1 Club Campus 38 Amsterdam |
| Produced: | 2018 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | Yes, 75 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Nomos Club Campus 738.S1 is a limited edition of 75 pieces created for Ace Jewelers of Amsterdam in 2018. It features an anthracite dial with a silvered sub dial. The numerals are red with a white outline. It has a 38.5mm stainless steel case fitted with a see-through case back. The crown is signed with three crosses.