Nomos Glashütte - 738.S4
738.S4 Club Campus U
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 738.S4 (aka: 738S4) |
| Name: | 738.S4 Club Campus U |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the NOMOS Club Campus 738.S4 has a black dial with gold-toned accents. Inside ticks the hand-wound caliber Alpha. It is exclusively available for the Chinese market.