Nomos Glashütte - 738.S5
738.S5 Club Campus U²
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 738.S5 (aka: 738S5) |
| Name: | 738.S5 Club Campus U² |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2022, the NOMOS Club Campus 738.S5 has an-off-white dial with gold-toned accents and a black sub dial - the opposite of the Campus U 738.S4. Inside ticks the hand-wound caliber Alpha. It is exclusively available for the Chinese market.