Nomos Glashütte - 740
740 Club Neomatik 37
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 740 (aka: 740) |
| Name: | 740 Club Neomatik 37 |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Nomos Club Neomatik was introduced in 2017, making it one of the last models to receive the in-house Neomatik movement. The case measures 37mm across at a height of 9.27mm; it is water resistant up to 200 meters. The Club Neomatik reference 740 has a silver dial with neon orange accents.