Nomos Glashütte - 744
744 Club Neomatik 37 Siren White
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 744 (aka: 744) |
| Name: | 744 Club Neomatik 37 Siren White |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Nomos Club Neomatik was introduced in 2017, making it the first Club to receive the in-house Neomatik movement. The case measures 37mm across at a height of 9.27mm; it is water resistant up to 200 meters. The Club Neomatik reference 744 was added to the line-up in summer 2018. It features a bright white dial with red and blue accents.