Nomos Glashütte - 747
747 Club Sport Neomatik 37 Polar / Closed Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 747 (aka: 747) |
| Name: | 747 Club Sport Neomatik 37 Polar / Closed Back |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Sport Neomatik 37 747 is new for 2022. This watch has a stainless steel case of 37.00mm and a Blue dial. Power comes from the self-winding caliber DUW 3001. This watch is fitted with a flush-fit 3-link bracelet.