Nomos Glashütte - 748
748 Club Campus Neomatik 37 Silver / Bracelet
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 748 (aka: 748) |
| Name: | 748 Club Campus Neomatik 37 Silver / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Campus Neomatik ref. 748 features a silver dial with gold-toned hands. It is fitted with a stainless steel bracelet.