Nomos Glashütte - 749
749 Club Campus Neomatik 37 Silver / Bracelet / See-Through
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 749 (aka: 749) |
| Name: | 749 Club Campus Neomatik 37 Silver / Bracelet / See-Through |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Campus Neomatik ref. 749 features a silver dial with gold-toned hands. It is fitted with a stainless steel bracelet.