Nomos Glashütte - 751
751 Club Automat
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 751 (aka: 751) |
| Name: | 751 Club Automat |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
For those who don’t like winding their watch, Nomos has the solution: the Club Automat model. With the tried and tested and much-praised NOMOS Epsilon caliber, the Club's diameter has grown—which suits some wrists well. An automatic watch with outstanding winding quality and beautiful proportions. Reference 753 has a sapphire crystal case back; reference 751 is similar though fitted with a stainless steel case back.