Nomos Glashütte - 752
752 Club Automat Dunkel
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 752 (aka: 752) |
| Name: | 752 Club Automat Dunkel |
| Produced: | 2008 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Automat Dunkel features a stainless steel case of 40mm, paired with a dark grey dial. On the ref. 754 the case back is open, while it is closed with the ref. 752.