Nomos Glashütte - 753.S2
753.S2 Club Automatic Navy
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 753.S2 (aka: 753S2) |
| Name: | 753.S2 Club Automatic Navy |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 175 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Automatic reference 753.S2 is a limited edition of 175 pieces created in honor of the 175th anniversary of the watchmaking industry in the town of Glashütte. It features a stainless steel case of 40mm holding the self-winding caliber DUW 5001, and a Blue dial.