Nomos Glashütte - 759
759 Club Sport Neomatik 39 Indian Summer - Tabac / Closed Case Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 759 (aka: 759) |
| Name: | 759 Club Sport Neomatik 39 Indian Summer - Tabac / Closed Case Back |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Sport Neomatik 39 759 is new for 2023. This watch has a stainless steel case of 39.00mm and a Brown dial. Power comes from the self-winding caliber DUW 3001. This watch is fitted with a flush-fit 3-link bracelet.