Nomos Glashütte - 771
771 Club Automat Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 771 (aka: 771) |
| Name: | 771 Club Automat Datum |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Compared to other watches in the Nomos collection, the Club has a sturdier and sportier look. As reference 771, it is also one of the largest watches in the Nomos collection - its diameter being 41.5mm.