Nomos Glashütte - 772.S1
772.S1 Club Automat Datum Troverie
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 772.S1 (aka: 772S1) |
| Name: | 772.S1 Club Automat Datum Troverie |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2019, the NOMOS Club 772.S1 is a limited edition of 25 pieces created for Troverie. It is based on the Club Automat Datum but it now has a blue dial with silvered sub dial. It comes with both a stainless steel bracelet as well as a textile strap. The case back is closed.