Nomos Glashütte - 773.S1
773.S1 Club Sport Green / DXM
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 773.S1 (aka: 773S1) |
| Name: | 773.S1 Club Sport Green / DXM |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 28 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Sport 773.S1 is a limited edition of 28 pieces created for DXM of Taipei, Taiwan. This watch has a green dial with sunburst finish and gold-colored hands.