Nomos Glashütte - 774
774 Club Automat Datum Dunkel
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 774 (aka: 774) |
| Name: | 774 Club Automat Datum Dunkel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
A large watch, the largest from NOMOS—and dark all over: With its automatic movement and date, this model has grown a little. The automatic Zeta caliber, visible at work through the sapphire crystal glass back, has the patented NOMOS date mechanism, which keeps the watch wonderfully flat. The hands with superluminova inlay show the time, even when all the lights are out.