Nomos Glashütte - 775
775 Club Aqua Automat Datum
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 775 (aka: 775) |
| Name: | 775 Club Aqua Automat Datum |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Nomos Club Automat Datum 775 was introduced in 2017. Compared to the earlier 771, the water resistance is updated to 200 meters, and inside is ticking the in-house caliber DUW 501.