Nomos Glashütte - 776
776 Club Aqua Automat Datum Atlantik
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 776 (aka: 776) |
| Name: | 776 Club Aqua Automat Datum Atlantik |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Nomos Club Automat Datum 776 was introduced in 2017. Compared to the earlier Club Automat Datum, the water resistance is updated to 200 meters, and inside is ticking the in-house caliber DUW 501. The 776 has a blue 'Atlantik' dial and a bright orange seconds hand.