Nomos Glashütte - 777
777 Club Aqua Automat Datum Signal Blue
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 777 (aka: 777) |
| Name: | 777 Club Aqua Automat Datum Signal Blue |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Nomos Club Automat Datum 777 was introduced in 2017. Compared to the earlier Club Automat Datum, the water resistance is updated to 200 meters, and inside is ticking the in-house caliber DUW 501. The 777 has a bright blue 'Signal' dial and a bright orange seconds hand.