Nomos Glashütte - 781
781 Club neomatik 42 date black
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 781 (aka: 781) |
| Name: | 781 Club neomatik 42 date black |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Sport neomatik 42 date was introduced at BaselWorld 2019. It features a stainless steel case of 42mm which is water resistant up to 300 meters.