Nomos Glashütte - 782
782 Club neomatik 42 date blue / bracelet
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Club |
| Reference: | 782 (aka: 782) |
| Name: | 782 Club neomatik 42 date blue / bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Club Sport neomatik 42 date reference {WATCH_REF] was introduced in 2021. It features a stainless steel case of 42mm which is water resistant up to 300 meters, and a Blue dial with sunburst finish. It is fitted with a three-link stainless steel bracelet with flush fit end links.