Nomos Glashütte - 935
935 Lambda Tiefblau
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Lambda |
| Reference: | 935 (aka: 935) |
| Name: | 935 Lambda Tiefblau |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Lambda represents the very best that Nomos is capable of. It features an elegant tripartite gold case and a clean dial typical of the Nomos design language. The movement is the hand-wound caliber DUW 1001. Reference 935 has a 42mm white gold case and a deep blue dial.