Nomos Glashütte - 953
953 Lambda 39 Roségold Blue Hands
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Lambda |
| Reference: | 953 (aka: 953) |
| Name: | 953 Lambda 39 Roségold Blue Hands |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Lambda represents the very best that Nomos is capable of. It features an elegant tripartite gold case and a clean dial typical of the Nomos design language. The movement is the hand-wound caliber DUW 1001. Reference 953 has the smaller 39mm case in rose gold case and a white silver-plated dial with contrasting tempered blue hands.