Nomos Glashütte - 960.S1
960.S1 Lambda 175 Stainless Steel / White
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Lambda |
| Reference: | 960.S1 (aka: 960S1) |
| Name: | 960.S1 Lambda 175 Stainless Steel / White |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 175 units |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Lambda reference 960.S1 was introduced in 2020 as a limited edition of 175 pieces celebrating the 175th anniversary of watchmaking in the town of Glashuette. This watch features a stainless steel case -a first for the Lambda- and a glossy White dial.