Nomos Glashütte - 205.OL
205.OL Ludwig Oberlehrer
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 205.OL (aka: 205OL) |
| Name: | 205.OL Ludwig Oberlehrer |
| Produced: | 2012 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ludwig 'Oberlehrer' (headmaster) was introduced in 2012 as a limited edition of 100 pieces part of the Wempe 100 series. it features a matte black 'chalkboard' dial. Full reference number unknown; please email us with more information.