Nomos Glashütte - 213
213 Ludwig Gold mocca
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 213 (aka: 213) |
| Name: | 213 Ludwig Gold mocca |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Brown |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ludwig ref. 211 features an 18k gold case with closed case back, hiding its hand-wound Alpha movement from view. The dial is 'mocca' brown