Nomos Glashütte - 227
227 Ludwig 33 Noir / See-Through Back
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 227 (aka: 227) |
| Name: | 227 Ludwig 33 Noir / See-Through Back |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
New for 2022, the NOMOS Ludwig 33 Noir has a stainless steel case of 32.80mm and a matte Black dial. This Ludwig is powered by the hand-wound caliber Alpha.