Nomos Glashütte - 236
236 Ludwig 38 Enamel White
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 236 (aka: 236) |
| Name: | 236 Ludwig 38 Enamel White |
| Produced: | 2013 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 37.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Ludwig 33 Duo Enamel White reference 236 was introduced in 2013. This Ludwig features a stainless steel case of 37.50mm, which houses the hand-wound caliber Alpha, and a glossy white dial with Roman numerals. Reference 236 has a closed case back. Reference 237 has a see-through case back.