Nomos Glashütte - 244
244 Ludwig 33
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 244 (aka: 244) |
| Name: | 244 Ludwig 33 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The classic, but in a slightly more delicate form—with a diameter of 33 millimeters— the wearer’s proficiency in Latin becomes self-evident. The white silver-plated dial with Roman numerals, hands crafted from tempered blue steel and the suitably fine velour strap complete this impression. Equally stylish, the manual winding Alpha movement ticks away inside Ref. 243 has a stainless steel back; ref. 244 is similar though fitted with a see-through caseback.