Nomos Glashütte - 245
245 Ludwig 33 Anthrazit
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 245 (aka: 245) |
| Name: | 245 Ludwig 33 Anthrazit |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ludwig 33 Anthrazit has a stainless steel case of 33mm, paired with a black dial with alternating stick indexes and Roman numerals.It was available with either an open (ref. 246) or closed (ref. 245) case back.