Nomos Glashütte - 246
246 Ludwig 33 Anthrazit Glasboden
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 246 (aka: 246) |
| Name: | 246 Ludwig 33 Anthrazit Glasboden |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ludwig 33 Anthrazit has a stainless steel case of 33mm, paired with a black dial with alternating stick indexes and Roman numerals.It was available with either an open (ref. 246) or closed (ref. 245) case back.