Nomos Glashütte - 249
249 Ludwig 33 Duo Enamel White See-Through
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 249 (aka: 249) |
| Name: | 249 Ludwig 33 Duo Enamel White See-Through |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.80 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Ludwig 33 Duo Enamel White reference 249 was introduced in 2020. This Ludwig features a stainless steel case of 32.80mm, which houses the hand-wound caliber Alpha.2, and a glossy white dial with Roman numerals. Reference 242 has a closed case back. Reference 249 has a see-through case back.