Nomos Glashütte - 250
250 Ludwig Neomatik 39
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 250 (aka: 250) |
| Name: | 250 Ludwig Neomatik 39 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the NOMOS Ludwig neomatik 39 reference 250 features a stainless steel case with a diameter of 38.5mm, which houses the self-wingin caliber DUW 3001 neomatik movement.