Nomos Glashütte - 250.S1
250.S1 Ludwig Neomatik 39 175 Years Watchmaking Glashütte
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 250.S1 (aka: 250S1) |
| Name: | 250.S1 Ludwig Neomatik 39 175 Years Watchmaking Glashütte |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | Yes, 175 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The NOMOS Ludwig Neomatik 39 reference 250.S1 is a limited edition of 175 pieces created to celebrate 175 years of watchmaking in the town of Glashütte. It features a lacquered white dial, and a set of feuille hands indicating time. It's caliber DUW 3001 within is regulated to chronometer-specs.