Nomos Glashütte - 261
261 Ludwig Neomatik 41 Date
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 261 (aka: 261) |
| Name: | 261 Ludwig Neomatik 41 Date |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2020, the NOMOS Ludwig Neomatik 41 Date reference 261 has a stainless steel case of 40.50mm, which houses the self-winding caliber DUW 6101 neomatik movement.