Nomos Glashütte - 271.S2
271.S2 Ludwig Automatik Datum 150 Jahre Techel
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 271.S2 (aka: 271S2) |
| Name: | 271.S2 Ludwig Automatik Datum 150 Jahre Techel |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | Yes, 15 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The NOMOS Ludwig Automatic Datum 271.S2 is a limited edition created in celebration of the 150th anniversary of Techel jewelers of Darmstadt, Germany.