Nomos Glashütte - 280
280 Ludwig Neomatik 1st Edition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 280 (aka: 280) |
| Name: | 280 Ludwig Neomatik 1st Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Ludwig Neomatik was introduced in 2015, pairing NOMOS' latest self-winding movement with the restraint Ludwig design. Reference 280 features a silver dial. It was part of the 'First Series' models.