Nomos Glashütte - 281
281 Ludwig Neomatik Champagner 1st Edition
| Brand: | Nomos Glashütte |
|---|---|
| Family: | Ludwig |
| Reference: | 281 (aka: 281) |
| Name: | 281 Ludwig Neomatik Champagner 1st Edition |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Ludwig Neomatik was introduced in 2015, pairing NOMOS' latest self-winding movement with the restraint Ludwig design. Reference 281 has a champagne dial with neon orange accents. It was part of the rare 'first edition' models.